Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-04-C1-R0
ATS-15H-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-04-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15H-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-04-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-04-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-04-C1-R0
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 380MA 460 MOHM TH datasheet.pdf