Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-09-C3-R0
ATS-15H-09-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-09-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15H-09-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15H-09-C3-R0
QUANTITY
ATS-15H-09-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-09-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-09-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.68°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-09-C3-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-09-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-09-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-09-C3-R0
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 20 AU 15POS datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf