Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-126-C1-R0
ATS-15H-126-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-126-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15H-126-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-126-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-126-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-126-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-126-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.45°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-126-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-126-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-126-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-126-C1-R0
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 14P YELLOW datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf