Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-13-C3-R0
ATS-15H-13-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-13-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15H-13-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15H-13-C3-R0
QUANTITY
ATS-15H-13-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-13-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-13-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-13-C3-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-13-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-13-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-13-C3-R0
FUSE 1.25A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.5VC GPKG AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN AT 1303MM datasheet.pdf