Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-179-C2-R0
ATS-15H-179-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-179-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15H-179-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15H-179-C2-R0
QUANTITY
ATS-15H-179-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-179-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-179-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-179-C2-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-179-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-179-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-179-C2-R0
FIXED IND 47UH 1.5A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.5A TO220F datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf