ITT Cannon, LLC KJB0T19W32AD
KJB0T19W32AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19W32AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T19W32AD.pdf
Availability of KJB0T19W32AD
QUANTITY
KJB0T19W32AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19W32AD
Internal Part NumberEIS-KJB0T19W32AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19W32AD
Related LinksKJB0T1, KJB0T19W32AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19W32AD Details Description
Related parts for KJB0T19W32AD
CONN MINI-D 20POS R/A RECPT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 25.5mA Backlight 24-LLP (5x4) datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350 OHM WELD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 150A DO-8 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 2.5A 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf