Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-195-C2-R0
ATS-15H-195-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-195-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15H-195-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15H-195-C2-R0
QUANTITY
ATS-15H-195-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-195-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-195-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-195-C2-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-195-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-195-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-195-C2-R0
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.01UH 3.4A 11 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DDR PRESS FIT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf