Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-55-C1-R0
ATS-15H-55-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-55-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15H-55-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-55-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-55-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-55-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-55-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow23.94°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-55-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-55-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-55-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-55-C1-R0
FUSE RESET 125MA 30V 1206 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW POWERDI323 datasheet.pdf
5707 APPLIANCE INLET FLTR 6A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2A 30W 6DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 47K OHM 18SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf