Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-182-C2-R0
ATS-16A-182-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-182-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16A-182-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16A-182-C2-R0
QUANTITY
ATS-16A-182-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-182-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-182-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-182-C2-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-182-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-182-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-182-C2-R0
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2100 MAH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.25A 65 MOHM TH datasheet.pdf
KIT FERRITE BEAD 0402 BK SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DELAY LINE DCS-PCS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
10 POS. FASTIN-ON HSG datasheet.pdf