Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-79-C2-R0
ATS-16A-79-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-79-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16A-79-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16A-79-C2-R0
QUANTITY
ATS-16A-79-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-79-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-79-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-79-C2-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-79-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-79-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-79-C2-R0
CONN HEADER 12POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.079"" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 85MA 67 OHM TH datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M4 STUD PUSHIN W datasheet.pdf