Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-114-C1-R0
ATS-16B-114-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-114-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16B-114-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-114-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-114-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-114-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-114-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.38°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-114-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-114-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-114-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-114-C1-R0
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 730MA 146.4 MOHM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4-CH 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 100V datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
INDICATOR NEON YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo CODEC IC datasheet.pdf