Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-154-C2-R0
ATS-16B-154-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-154-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16B-154-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16B-154-C2-R0
QUANTITY
ATS-16B-154-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-154-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-154-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-154-C2-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-154-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-154-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-154-C2-R0
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2924 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 28QFN datasheet.pdf
CAT6A CABLE 1.5 M datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf