Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-175-C3-R0
ATS-16B-175-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-175-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16B-175-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-175-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-175-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-175-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-175-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.65°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-175-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-175-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-175-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-175-C3-R0
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
ADAPTER FOR ATDH2200 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG 1.52M datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10MSOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,NF,V0,REC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -8.7V 2W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf