Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-96-C1-R0
ATS-16B-96-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-96-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16B-96-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-96-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-96-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-96-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-96-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.6°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-96-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-96-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-96-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-96-C1-R0
CABLE FLAT FLEX 4" .50MM 36 POS datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONO 28-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf