Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-150-C2-R0
ATS-16C-150-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-150-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16C-150-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-150-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-150-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-150-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-150-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-150-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-150-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-150-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-150-C2-R0
GRND TERM BLOCK 20-8AWG GRN/YE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf