Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-160-C1-R0
ATS-16C-160-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-160-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16C-160-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16C-160-C1-R0
QUANTITY
ATS-16C-160-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-160-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-160-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.65°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-160-C1-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-160-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-160-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-160-C1-R0
CONN D-SUB HOUSING KIT PLUG 15P datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 26POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 4.5V datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X5X1MM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 85A DO5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
2.0 WTW PLG HSG 12CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf