Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-175-C3-R0
ATS-16C-175-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-175-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16C-175-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-175-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-175-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-175-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-175-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.65°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-175-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-175-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-175-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-175-C3-R0
SWITCH ROTARY SP-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
POWER ONE SUPPLY datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 26 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
POE INJECTOR 19.2W 24V DESKTOP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf