Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-197-C2-R0
ATS-16C-197-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-197-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16C-197-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-197-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-197-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-197-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-197-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-197-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-197-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-197-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-197-C2-R0
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X1.6MH 1.5A HRZ datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IP67 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf