Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-35-C3-R0
ATS-16C-35-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-35-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-16C-35-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-35-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-35-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-35-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-35-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-35-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-35-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-35-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-35-C3-R0
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 251MA 3.96 OHM datasheet.pdf
1M RS485 FOR G-SERIES datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf