Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-85-C2-R0
ATS-16C-85-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-85-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16C-85-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-85-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-85-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-85-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-85-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow23.98°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-85-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-85-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-85-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-85-C2-R0
TRANSISTOR POWER NPN SOT439A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CABLE 50POS datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GP 1KV 1.6A DO214AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf