Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-156-C1-R0
ATS-16E-156-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-156-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16E-156-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16E-156-C1-R0
QUANTITY
ATS-16E-156-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-156-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-156-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-156-C1-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-156-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-156-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-156-C1-R0
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U 12' MUHFM datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf