Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-159-C3-R0
ATS-16E-159-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-159-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16E-159-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16E-159-C3-R0
QUANTITY
ATS-16E-159-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-159-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-159-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-159-C3-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-159-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-159-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-159-C3-R0
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.05A MINI5 datasheet.pdf
ROUND SPACER NYLON 5/16" datasheet.pdf
FILTER LINE RFI WIRE TERM 10A datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 88DB 57MM datasheet.pdf
IC FIFO 524X18 5NS 240BGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
FO CAB-ASSY-2M-1XPPLC/SC SIMP.SM datasheet.pdf
OSC MEMS 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A CSP datasheet.pdf