Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-166-C1-R0
ATS-16E-166-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-166-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16E-166-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16E-166-C1-R0
QUANTITY
ATS-16E-166-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-166-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-166-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-166-C1-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-166-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-166-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-166-C1-R0
CORD MINIGRABBER PATCH 18" RED datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTO MEM 16SOIC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4431-C datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf