Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-70-C3-R0
ATS-16E-70-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-70-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16E-70-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16E-70-C3-R0
QUANTITY
ATS-16E-70-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-70-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-70-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-70-C3-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-70-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-70-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-70-C3-R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
48 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG 180 22/7PCR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
BASE TRACK datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf