Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-93-C3-R0
ATS-16E-93-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-93-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16E-93-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16E-93-C3-R0
QUANTITY
ATS-16E-93-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-93-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-93-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.42°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-93-C3-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-93-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-93-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-93-C3-R0
FIXED IND 10UH 16A 8 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1608 datasheet.pdf
E3MC ANALOG CABLE datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO SMC JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AC datasheet.pdf
PMC CARD SLIC SLAC T1/E1 datasheet.pdf
TRIAC TO92-3 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 15POS DSUB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf