Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-111-C3-R1
ATS-16F-111-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-111-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-111-C3-R1.pdf
Availability of ATS-16F-111-C3-R1
QUANTITY
ATS-16F-111-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-111-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-111-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-111-C3-R1
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-111-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-111-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-16F-111-C3-R1
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 138 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf