Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-28-C2-R0
ATS-16F-28-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-28-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16F-28-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-28-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-28-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-28-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-28-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-28-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-28-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-28-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-28-C2-R0
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
SERVO DRIVE FILTER 4A 400VAC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" YEL FLOAT datasheet.pdf