Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-10-C1-R0
ATS-16G-10-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-10-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16G-10-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16G-10-C1-R0
QUANTITY
ATS-16G-10-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-10-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-10-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.87°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-10-C1-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-10-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-10-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-10-C1-R0
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 9A 6-DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.9A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf