Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-170-C1-R0
ATS-16G-170-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-170-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16G-170-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16G-170-C1-R0
QUANTITY
ATS-16G-170-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-170-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-170-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-170-C1-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-170-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-170-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-170-C1-R0
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24DIP datasheet.pdf
HEADER GOLD 32POS DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 93MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 400MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf