Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-02-C1-R0
ATS-16H-02-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-02-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16H-02-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-02-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-02-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-02-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-02-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-02-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-02-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-02-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-02-C1-R0
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
3A BUSSMANN 10 SACHET datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/90LR SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf