Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-100-C1-R0
ATS-16H-100-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-100-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16H-100-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-100-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-100-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-100-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-100-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-100-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-100-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-100-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-100-C1-R0
TRANS NPN 40V 3A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK04A/AE04/AFK04A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf