Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-41-C1-R0
ATS-16H-41-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-41-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM
Datasheet Download
ATS-16H-41-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-41-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-41-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-41-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-41-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-41-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-41-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-41-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-41-C1-R0
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HDC-C-M5-BM1.5AG datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
HANPORT RJ45F/F 120V NO BRKR datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf