Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17A-126-C3-R0
ATS-17A-126-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17A-126-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-17A-126-C3-R0.pdf
Availability of ATS-17A-126-C3-R0
QUANTITY
ATS-17A-126-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17A-126-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17A-126-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.54°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17A-126-C3-R0
Related LinksATS-17A-, ATS-17A-126-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17A-126-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-17A-126-C3-R0
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf