Vishay/BCcomponents SFR25H0004991FR500
SFR25H0004991FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004991FR500
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004991FR500.pdf
Availability of SFR25H0004991FR500
QUANTITY
SFR25H0004991FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004991FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004991FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004991FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004991FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004991FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004991FR500
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 7.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 698 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
10000UF 16V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf