Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE11K8
RNCF1206DTE11K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE11K8
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE11K8.pdf
Availability of RNCF1206DTE11K8
QUANTITY
RNCF1206DTE11K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE11K8
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE11K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE11K8
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE11K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE11K8 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE11K8
BOX ABS ALMOND 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 10MSPS 44-MQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 250MA SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SPLICE 11.5-14.5AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 61MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
MICRO 15 M 18" A174 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf