Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-04-C1-R0
ATS-18A-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-04-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18A-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18A-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-18A-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-04-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-04-C1-R0
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18A-04-C1-R0
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SC73 datasheet.pdf
3.96 W/B CONN. HOUSING-5P datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf