Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-30-C2-R0
ATS-18A-30-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-30-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18A-30-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18A-30-C2-R0
QUANTITY
ATS-18A-30-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-30-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-30-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.31°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-30-C2-R0
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-30-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-30-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18A-30-C2-R0
IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO262 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR DP 103 1320/0.25% datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf