Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-63-C3-R0
ATS-18A-63-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-63-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18A-63-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18A-63-C3-R0
QUANTITY
ATS-18A-63-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-63-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-63-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.42°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-63-C3-R0
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-63-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-63-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18A-63-C3-R0
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf