Stackpole Electronics Inc. CFM12JT2R70
CFM12JT2R70 picture photo
Mfg. Part Number
CFM12JT2R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/2W 5% CF MINI
Datasheet Download
CFM12JT2R70.pdf
Availability of CFM12JT2R70
QUANTITY
CFM12JT2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFM12JT2R70
Internal Part NumberEIS-CFM12JT2R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFM12JT2R70
Related LinksCFM12, CFM12JT2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CFM12JT2R70 Details Description
Related parts for CFM12JT2R70
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
ENERCHIP EP ENERGY HARVEST EVAL datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.0MM GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL .100" GOLD datasheet.pdf