Micro Commercial Components (MCC) 30KP170A-TP
30KP170A-TP picture photo
Mfg. Part Number
30KP170A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC R6
Datasheet Download
30KP170A-TP.pdf
Availability of 30KP170A-TP
QUANTITY
30KP170A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 30KP170A-TP
Internal Part NumberEIS-30KP170A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30KP170A-TP
Related Links30KP1, 30KP170A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
30KP170A-TP Details Description
Related parts for 30KP170A-TP
CONN HEADER 15POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC34B/AE34M/ASC34B datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 10A ITO220AC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf