Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-120-C1-R0
ATS-18B-120-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-120-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18B-120-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18B-120-C1-R0
QUANTITY
ATS-18B-120-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-120-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-120-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.45°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-120-C1-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-120-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-120-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-120-C1-R0
IC Z8 GP MCU 8K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
LPK 3/30 datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW REVERS FLOAT datasheet.pdf