Stackpole Electronics Inc. RSMF12JB82R0
RSMF12JB82R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JB82R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 82OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JB82R0.pdf
Availability of RSMF12JB82R0
QUANTITY
RSMF12JB82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JB82R0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JB82R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JB82R0
Related LinksRSMF12, RSMF12JB82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JB82R0 Details Description
Related parts for RSMF12JB82R0
MOSFET 2N-CH 20V 6A 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR DP 2-4POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 100V datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
5-20 PLUG HI-IMPACT YELLOW datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf