Rohm Semiconductor MCR25JZHJ153
MCR25JZHJ153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ153
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ153.pdf
Availability of MCR25JZHJ153
QUANTITY
MCR25JZHJ153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ153
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ153
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ153 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ153
PHOTODIODE BLUE PVC 232.7MM SQ datasheet.pdf
IC RESET OD 4.4V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC PLAD datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf