Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18C-124-C2-R0
ATS-18C-124-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18C-124-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18C-124-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18C-124-C2-R0
QUANTITY
ATS-18C-124-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18C-124-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18C-124-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18C-124-C2-R0
Related LinksATS-18C-, ATS-18C-124-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18C-124-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18C-124-C2-R0
CONN D-SUB RCPT HD 44P SER 90 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 300000UF 6.3V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ADC 16BIT SGL 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf