Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18C-156-C1-R0
ATS-18C-156-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18C-156-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-18C-156-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18C-156-C1-R0
QUANTITY
ATS-18C-156-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18C-156-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18C-156-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18C-156-C1-R0
Related LinksATS-18C-, ATS-18C-156-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18C-156-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18C-156-C1-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .240" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 418MA 90 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 15ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT datasheet.pdf