Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18C-28-C1-R0
ATS-18C-28-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18C-28-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18C-28-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18C-28-C1-R0
QUANTITY
ATS-18C-28-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18C-28-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18C-28-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18C-28-C1-R0
Related LinksATS-18C-, ATS-18C-28-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18C-28-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18C-28-C1-R0
TOOL ADJ WIRE STRIPPER 18 28 AWG datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MPU I186 13MHZ 84PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 4-USP datasheet.pdf