Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18D-187-C2-R0
ATS-18D-187-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18D-187-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18D-187-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18D-187-C2-R0
QUANTITY
ATS-18D-187-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18D-187-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18D-187-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18D-187-C2-R0
Related LinksATS-18D-, ATS-18D-187-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18D-187-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18D-187-C2-R0
SWITCH COAX LATCH SPDT 18GHZ 5V datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" RED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf