Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18E-181-C2-R0
ATS-18E-181-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18E-181-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18E-181-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18E-181-C2-R0
QUANTITY
ATS-18E-181-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18E-181-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18E-181-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.95°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18E-181-C2-R0
Related LinksATS-18E-, ATS-18E-181-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18E-181-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18E-181-C2-R0
MOSFET N/P-CH 30V 2.9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220AB datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 14.2A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND REEL 100' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34K OHM 1% 20W datasheet.pdf