Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18E-38-C1-R0
ATS-18E-38-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18E-38-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM
Datasheet Download
ATS-18E-38-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18E-38-C1-R0
QUANTITY
ATS-18E-38-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18E-38-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18E-38-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.4°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18E-38-C1-R0
Related LinksATS-18E-, ATS-18E-38-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18E-38-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18E-38-C1-R0
FIXED IND 18UH 1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PSE CTRLR FOR POE 36SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FIRE BARRIER 2" X 24" WRAP STRIP datasheet.pdf