Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18F-72-C2-R0
ATS-18F-72-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18F-72-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18F-72-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18F-72-C2-R0
QUANTITY
ATS-18F-72-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18F-72-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18F-72-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18F-72-C2-R0
Related LinksATS-18F-, ATS-18F-72-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18F-72-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18F-72-C2-R0
IC MICRO RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 48A TO-3P datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 3640 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf